Ako vybrať správnu technológiu na diaľkový odpočet energií?

28. 9. 2024
Diaľkové odpočty energií sú moderným spôsobom, ako monitorovať spotrebu tepla, vody či elektriny bez nutnosti fyzickej prítomnosti odpočtára energií v byte. Takýto systém sa dá veľmi jednoducho zabezpečiť na základe rádiového prenosu dát z meradiel, ktoré sú vybavené špeciálnym modulom. V oblasti diaľkových odpočtov existujú rôzne technológie, pričom každá z nich má svoje výhody a nevýhody. Ako sa správne zorientovať medzi označeniami wM-BUS, LoRaWAN a NB-IoT? Ktorý systém je vhodný pre existujúce budovy a ktorý pre novostavby? A aké trendy v oblasti diaľkových prenosov sa očakávajú do budúcna? Nielen na tieto otázky odpovedá nasledujúci článok.

Zobrať ceruzku, papier a vyraziť k vodomerom. Takýto spôsob odpočtu tepla a teplej vody je už vo väčšine bytových domov minulosťou. Dáta o spotrebovanom množstve energie sa v dnešnej dobe uchovávajú digitálne – odpočtom pochôdzkovým rádiovým systémom spred bytu alebo domu, či pomocou stacionárnej zbernice, ktorá je trvalo umiestnená v spoločných priestoroch budovy. Bežní spotrebitelia alebo členovia spoločenstiev vlastníkov bytov sa však môžu pri výbere moderných zariadení stretnúť s rôznymi označeniami a skratkami, ktorým na prvý pohľad nemusia rozumieť. Ich rozpoznanie ale môže byť kľúčové. Nie všetky technológie sa totiž hodia do každého typu budovy či objektu.

Pri existujúcich budovách sa oplatí konzervatívny prístup

Technológie pre diaľkové odpočty dát z meradiel prešli v posledných rokoch významným vývojom. Tradičné typy prenosov ako napríklad bezdrôtový systém s označením wM-BUS, boli dlho štandardom pre pochôdzkové odpočty vďaka svojej spoľahlivosti a nízkym nákladom na zariadenie. Jeho hlavnou nevýhodou je však obmedzený dosah signálu, ktorý sa v budovách pohybuje medzi 10 a 30 metrami. „Technológia wM-BUS je stále široko podporovaná, ale jej využitie sa obmedzuje na špecifické prípady, kde nie je nutný veľký dosah signálu,“ vysvetľuje Ivan Ďurica, produktový manažér ENBRA SLOVAKIA, ktorá sa venuje riešeniam v oblasti technického zariadenia budov. Vývoj technológií IoT, čiže Internetu vecí, podľa odborníkov priniesol nové možnosti, ktoré zvyšujú efektivitu a dosah odpočtov.

Pre staršie existujúce budovy je ale technológia wM-BUS stále najlepším riešením, umožňuje totiž bezdrôtový prenos dát na kratšie vzdialenosti. „V týchto prípadoch stačí doplniť merače o rádiové centrály umiestnené na chodbách, ktoré zabezpečia pravidelný odpočet bez nutnosti vstupu do bytov,“ hovorí Ďurica. Ďalšou podstatnou výhodou tejto technológie je jednoduchosť inštalácie a podpora mnohých výrobcov meracích zariadení, čo znižuje finančné náklady. Obmedzený dosah signálu však často vyžaduje inštaláciu vyššieho počtu centrál na pokrytie celého objektu, na rozdiel od modernejších technológií, ako napríklad systém LoRaWAN.

LoRaWAN sa hodí nielen na sídliská, ale aj do obcí či mestských štvrtí

LoRaWAN predstavuje jednu z najperspektívnejších technológií pre diaľkové odpočty. Využíva bezlicenčné pásmo, čo znamená, že nie je potrebné platiť operátorom za prenos dát. Výhodou systému je schopnosť pokryť veľké vzdialenosti a prenášať dáta aj z niekoľkých kilometrov. „Je ideálny pre odpočty v oblastiach s horšou dostupnosťou, kde jedno alebo maximálne dve zariadenia môžu pokryť  celé sídlisko alebo menšiu obec či mestskú štvrť,“ uvádza Ďurica a dodáva, že nevýhodou systému môže byť obmedzené množstvo dát, ktoré táto technológia zvládne preniesť s nízkou periodicitou vysielania správ z dôvodu šetrenia batérie, ale aj možným elektromagnetickým narušením v prehustenom frekvenčnom pásme. Pokiaľ nie je možné využiť služby iného poskytovateľa LoRaWAN sietí, je podľa odborníkov nutné vybudovať si vlastnú serverovú infraštruktúru a rovnako si zabezpečovať starostlivosť o konektivitu zariadení a spracovávanie s vizualizáciou prijatých dát.

Systém NB-IoT je najspoľahlivejší

Oproti tomu technológie NB-IoT (Narrowband IoT) a Cat-M využívajú mobilné siete 4G a 5G, čo znamená, že sú prevádzkované mobilnými operátormi. To zabezpečuje vysokú spoľahlivosť a dosah na jednej strane, na druhej strane si však vlastníci aj správcovia nehnuteľností musia priplatiť za dodatočné náklady na dátové prenosy. „NB-IoT je v súčasnosti výbornou voľbou pre diaľkové odpočty pätných meradiel, kde je potrebný spoľahlivý a trvalý prenos dát. Musí obsahovať vlastnú internú alebo elektronickú SIM kartu operátora. Prostredníctvom jeho systému sa posielajú dáta o spotrebe energie,“ zdôrazňuje Ďurica. Hlavnou výhodou tejto technológie je spoľahlivosť prenosu dát na dlhé vzdialenosti a možnosť využitia už existujúcej infraštruktúry mobilných sietí. Nevýhodou sú potom dodatočné náklady spojené s využitím takýchto služieb.

Budúcnosť diaľkových odpočtov? Nižšie náklady aj vyššia kontrola spotreby

V nasledujúcich rokoch sa podľa expertov dá očakávať postupný vývoj nových systémov pre vzdialený prenos dát. „Systémy LoRaWAN a NB-IoT totiž budú s veľkou pravdepodobnosťou dominovať trhu vďaka svojej flexibilite a schopnosti pokryť veľké vzdialenosti,“ predikuje odborník a dopĺňa, že náklady na tieto zariadenia sa budú postupom času znižovať, a tým sa uľahčí aj ich širšia implementácia. 

Image
Univerzálna zbernica na on-line zber údajov ENBRA EASY 2

Dopyt rastie aj po softvéri, ktorý dokáže spojiť všetky vyššie uvedené technológie do jedného systému. Naše riešenie ENBRA Connect dokáže integrovať všetky druhy terajších aj budúcich prenosových systémov. Zabezpečuje tak vysokú flexibilitu pri výbere meracích zariadení. Tento systém umožňuje spracovávať dáta od rôznych výrobcov a cez rôzne platformy, čo poskytuje zákazníkom slobodu a nezávislosť od jedného dodávateľa,“ uzatvára Ďurica.