Vyúčtování | ENBRA

rozpočítavanie
spotreby energií

ENBRA ponúka spravodlivé rozpočítavanie nákladov na energie.

Zistite viac

Spravodlivé rozpočítavanie:
transparentné náklady na energie

Rozpočítavanie nákladov v bytových domoch zaisťuje rozdelenie nákladov na energie medzi jednotlivými bytovými jednotkami. Tento proces je nevyhnutný pre každú domácnosť, ktorá chce mať jasný prehľad o svojich výdavkoch. ENBRA ponúka sofistikované riešenie v podobe portálu Môj byt, ktorý umožňuje jednoducho a transparentne sledovať náklady na energie.


 

Image

náklady na energie
máte pod kontrolou

Vďaka nášmu portálu Môj byt získate kompletný prehľad o všetkých nami spracovaných nákladoch a spotrebe energií vo svojom byte.

Image

spravodlivé rozdelenie
Medzi bytové jednotky

Náš systém zaisťuje rozdelenie nákladov medzi jednotlivé domácnosti presne podľa platnej legislatívy, čo eliminuje nejasnosti ohľadom vyúčtovania v bytových domoch.

Image

bez zbytočných
starostí

Vďaka systému ENBRA získate istotu presného rozpočítavania, ktoré zodpovedá všetkým legislatívnym požiadavkám a smernici EED.

Jana Majeríková Bullová | ENBRA

"Rozpočítavanie nákladov na teplo a teplú a studenú vodu je odborná, vysoko profesionálna a zodpovedná úloha. Našou úlohou je predovšetkým ich spravodlivé rozdelenie."

Jana Majeríková Bullová,
vedúca oddelenia rozpočítavania nákladov

Často kladené otázky o rozpočítavaní nákladov

Ako je zaistená presnosť rozpočítavania energií?

Presnosť rozpočítavania je zaistená modernými meracími systémami a priebežnou kontrolou. Naše technológie umožňujú detailné sledovanie spotreby, čo vedie k spravodlivému rozpočítavaniu.

Čo robiť, ak mám pocit, že rozpočítavanie nie je spravodlivé?

V prípade akýchkoľvek pochybností o spravodlivosti rozpočítavania sa môžete obrátiť na našu zákaznícku podporu. Naše systémy sú transparentné a poskytujeme podrobné informácie o vašej spotrebe.

Ako často prebieha rozpočítavanie a kedy dostanem výsledky?

Rozpočítavanie prebieha pravidelne, obvykle raz za rok. Výsledky a podrobné informácie o vašej spotrebe sú vám zaslané v súlade s nastaveným rozpočítavacím obdobím.

Aký vplyv má pravidelný servis na presnosť rozpočítavania?

Pravidelný servis je kľúčový pre udržanie presnosti meracích systémov. V ENBRA dbáme na to, aby boli všetky zariadenia v optimálnom stave, čo zaisťuje presné a spravodlivé rozpočítavanie.

Je možné sledovať históriu môjho rozpočítavania a porovnávať ju s predchádzajúcimi obdobiami?

Áno, naše systémy umožňujú sledovanie histórie vášho rozpočítavania. Týmto spôsobom môžete ľahko porovnať svoju aktuálnu spotrebu s predchádzajúcimi obdobiami a identifikovať možné príležitosti na úsporu energií.

Predávam/kupujem byt, komu mám nahlásiť stavy z meradiel?

O odovzdaní/prevzatí bytu odporúčame spísať protokol, ktorý podpísaný odovzdáte správcovi objektu. Do protokolu je potrebné uviesť všetky čísla prístrojov a všetky hodnoty, ktoré sa zobrazujú na displeji alebo číselníku. Správca nám protokol zašle spolu s dátumom zmeny vlastníkov.

Ako mám odčítať stavy z pomerových rozdeľovačov?

Návody na odpočty nájdete na www.samoodpocet.sk

Mám pokazený prístroj na radiátore / odpadol mi, ako mám postupovať?

V tomto prípade odporúčame kontaktovať vášho správcu a požiadať ho, aby zabezpečil servis. V prípade, že vás správca odkáže priamo na naše servisné pracovisko, vyplňte prosím formulár na tejto stránke.

Chcem natrvalo odstrániť radiátor, komu to mám nahlásiť?

Odstránenie vykurovacieho telesa je potrebné nahlásiť vášmu správcovi, ktorý by vám mal takýto zásah odsúhlasiť. Po jeho odsúhlasení a odstránení radiátora, nahláste prosím správcovi dátum odstránenia radiátora, číslo prístroja, ktorý sa na ňom nachádzal a všetky hodnoty z jeho displeja. Správca objektu by nám mal postúpiť informáciu o odstránení vykurovacieho telesa.  

Vlastním byt, v ktorom nikto nebýva a nemôžem byť prítomný v čase návštevy odpočtára. Ako môžem odpočet nahlásiť?

Odpočty môžete vykonať jednoducho sami a nahlásiť nám ich cez našu web stránku www.samoodpocet.sk Koncoročné stavy za predošlý rok je potrebné odčítať až od 1. januára nasledujúceho roka. Tieto údaje je potrebné nahlásiť najneskôr do 15. februára. V prípade, že správca domu bude od nás požadovať vyhotovenie rozpočítavania pred týmto termínom, odpočty nemusia byť akceptované.

Poraďte mi, ako mám svoj byt vykurovať efektívnejšie, bez zbytočného navyšovania nákladov na teplo?

Na dosiahnutie úspor vo vykurovaní odporúčame osadenie prvkov hydraulického vyregulovania, a to najmä ventilov a termostatických hlavíc na vykurovacie telesá. Radiátor ani prístroj nezakrývajte, aby teplo z radiátora mohlo voľne cirkulovať a aby mal prístroj správne podmienky na meranie. Nevetrajte trvalo otvoreným oknom, pretože pôsobenie studeného vzduchu môže spôsobiť otvorenie ventilu  termostatickej hlavice a radiátor začne hriať. Každá miestnosť má iné podmienky z hľadiska úniku tepla. Preto je potrebné nájsť optimálne nastavenie termostatickej hlavice pre každý radiátor zvlášť. Regulujte si teplotu v izbách správnym nastavením termostatických hlavíc. Rovnako odporúčame preštudovať si návod k vašim termostatickým hlaviciam a nevykurovať prerušovaným vykurovaním, t.j. nevypínať termostatické hlavice úplne. Opätovné vykúrenie takto podchladenej miestnosti vás stojí viac.

Mám chladný byt s nevýhodnou polohou (krajný, prízemný). Mám nárok na nejaké zvýhodnenie?

Ak ide o miestnosť, ktorá sa nachádza na najvyššom alebo najnižšom poschodí, alebo ide o rohovú miestnosť, môžete si uplatniť koeficienty zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti. Presnú špecifikáciu a výšku koeficientov nájdete v Prílohe č. 1 Vyhlášky 503/2022 Z. z.. Vlastníci bytov a NP sa môžu dohodnúť aj na inej výške koeficientov za predpokladu, že tieto koeficienty budú podložené písomným odôvodnením odborne spôsobilej osoby.

Ako postupovať pri výmene radiátorov? Chcem vymeniť staré radiátory za nové.

Ako vlastník bytu ste povinný o výmene radiátorov vopred informovať správcu objektu a vyžiadať si jeho súhlas. Po odsúhlasení a zrealizovaní výmeny je potrebné zabezpečiť preloženie pomerových rozdeľovačov na nové vykurovacie telesá. Aby sa nenarušilo hydraulické vyregulovanie sústavy v bytovom dome, majú byť výkony nových radiátorov identické, ako výkony pôvodných vykurovacích telies.

Sme spoľahlivá voľba
pre rozpočítavanie energií

V spoločnosti ENBRA sme hrdí na dôveru a spoľahlivosť. Naše technológie na rozpočítavanie energií sú vybavené najmodernejšími meracími systémami, ktoré zaručujú presnosť a transparentnosť. Naše dlhoročné skúsenosti v odbore nám umožňujú ponúkať riešenia, ktoré sú overené a ocenené stovkami spokojných zákazníkov.

Všetky údaje o spotrebe máte k dispozícii, takže máte prehľad o tom , koľko platíte a za čo platíte. Náš tím zákazníckej podpory je vám k dispozícii v prípade akýchkoľvek otázok alebo nejasností. Sme tu, aby sme vám pomohli optimalizovať vašu spotrebu. Spoločne dosiahneme energetické a finančné úspory a pomôžeme životnému prostrediu.

chcete sa poradiť alebo opýtať na rozpočítavanie nákladov?

alebo vyplňte formulár

Referencie

O správne meranie sa starajú naše merače tepla, merače chladu Sharky 774 a bytové vodomery.


BD Klingerka, Bratislava

Reference Klingerka Bratislava

Pro bytový dům Francouzská jsme dodali měřiče tepla Supercal 739 a bytové vodoměry.

Bytový dům Francouzská, Brno

Reference Bytový dům Francouzská, Brno