Internet vecí, sledovanie spotreby vody či kontrola systému vykurovania. Päť spôsobov, ako v zime čo najviac ušetriť

18. 2. 2024
Spôsobov, ako v dobe chladných mesiacov ušetriť pri bežnom chode domácnosti, je mnoho. Situácia na trhu s energiami sa síce pomaly zlepšuje, existujú ale možnosti, ako ísť nízkym účtom za elektrinu oproti. Spísali sme pre vás 5 dôležitých vecí, na ktoré sa v domácnosti zamerať.

1. ZÁKLADOM JE ZATEPLENIE BUDOVY

Jedným z najbežnejších spôsobov zníženia nákladov za energie je vylepšenie izolácie plášťa domu. Spravidla ide o zateplenie fasády. Zároveň však platí, že aj keď zateplenie fasády môže eliminovať väčšinu problémov, treba byť opatrný. Aj napriek jeho prevedeniu môžu v plášti vzniknúť miesta, kde teplo uniká. Predovšetkým sa jedná o miesta okolo okien a okenných výplní.

Hlavným cieľom užívateľov by mala byť nielen v období zimy a rastúcich cien energií maximalizácia vykurovania pomocou slnka alebo systému rekuperácie vzduchu. V niektorých prípadoch sa tak o vykurovanie počas dňa môže postarať príroda, najmä ak je domácnosť vybavená podlahou v tmavých odtieňoch, ktorá lepšie pohlcuje teplo. Ľudia by mali voliť obozretný prístup aj pri výbere vchodových dverí – ďalšej časti obalu domu, kadiaľ môže teplo v zime výrazne unikať. Prekážkou v tom však nemusia byť iba sklenené dvere. Efektívna rekuperácia je vhodným riešením na úsporu tepla a ohrev čerstvého vzduchu v domácnosti.

2. KONTROLA VYKUROVACIEHO SYSTÉMU

Problémy s tepelnou izoláciou sa môžu objaviť aj pri novo zateplených bytoch či panelových domoch. Na prvý pohľad sa môže zdať, že lepší obal nehnuteľnosti by mal automaticky viesť k nižším nákladom na vykurovanie. Táto logika však neplatí vždy. Okrem zateplenia je totiž nutné zregulovať aj vykurovací systém v celom dome – zmeniť jeho parametre tak, aby lepšie zodpovedali kvalitnejšej tepelnej izolácii budovy a zbytočne neprehrievali vnútorné priestory.

Cieľom zateplenia by nemalo byť iba zvýšenie teploty v interiéri počas zimného obdobia, ale predovšetkým minimalizácia tepelných únikov a nižšie náklady na vykurovanie. Ak užívateľ zistí, že jeho náklady zostávajú rovnaké alebo sú dokonca vyššie ako v predchádzajúcich rokoch, mal by sa zamerať na kontrolu vykurovacieho systému a jeho úpravu, prípadne na inštaláciu ekvitermickej regulácie vykurovacieho systému po konzultácii s odborníkmi. Tí totiž často odhalia aj ďalšie príčiny, napríklad nevyváženosť celého systému, a dokážu analyzovať a navrhnúť ekvitermický regulačný systém.

3. JEDEN STUPEŇ DOLE ZNAMENÁ ÚSPORU 5 %

V niektorých typoch stavieb, najmä pri tehlových a panelových, sa môže stať, že steny absorbujú teplo z radiátorov umiestnených pred nimi. Ideálnou situáciou je, keď steny skôr odrážajú teplo, čo sa dá dosiahnuť napríklad pri drevostavbách. V prípade, že stena pohlcuje teplo, je vhodné pred ňu umiestniť hliníkovú fóliu, ktorá tepelnému prúdu zabráni odraziť sa späť do miestnosti. S rastúcimi nákladmi na energie môžeme v súvislosti s vykurovaním naraziť na situácie, keď ľudia vypínajú centrálny zdroj vykurovania a využívajú lokálne vykurovacie telesá. Tými vykúri len určité miestnosti. Avšak často fungujú na elektrický prúd, čo v konečnom dôsledku situáciu ekonomicky zhoršuje.

Podľa odborníkov môže byť lepšou cestou plošné zníženie teploty v domácnosti. Niektorí používatelia totiž vyhrievajú svoje domovy tak, aby dosiahli vnútornú teplotu až 24 stupňov Celzia. V konečnom dôsledku tak svoje domovy prekúria.

Málokto vie, že zníženie vnútornej teploty o jeden stupeň počas celej zimy znamená súčasne pokles nákladov o 5 percent. Ak teda bude človek vykurovať domácnosť na 21 stupňov Celzia namiesto doterajších 23 stupňov, ušetrí desatinu nákladov. Čo v dnešnej situácii môže byť pre mnoho domácností kľúčové.

4. INTERNET VECÍ A SLEDOVANIE SPOTREBY VODY V REÁLNOM ČASE

Vďaka moderným technológiám je dnes pomerne jednoduché mať detailný prehľad o svojej spotrebe vody. Nie je pritom nutné čakať na doručenie celoročného vyúčtovania. Takmer každý užívateľ môže svoju spotrebu vody a tepla prispôsobiť aktuálnym výdavkom a momentálnej situácii. Meradlá je dnes možné pripojiť k internetu vecí alebo k systému diaľkového zberu dát a nechať osadiť senzory, ktoré v reálnom čase odosielajú údaje o spotrebe na zvolený server.

Pre užívateľa to v praxi funguje tak, že sa prihlási na špeciálnu webovú stránku, kde môže prostredníctvom čísel a grafov sledovať svoju spotrebu v reálnom čase. Vďaka inteligentným vodomerom je možné ušetriť až 15 percent súčasných výdavkov.

Internet vecí môže tiež takmer okamžite odhaliť skryté úniky vody, ako je prasknuté potrubie alebo pretekajúca toaleta. Systém je tiež schopný kontrolovať funkčnosť meracích zariadení. To minimalizuje nutnosť použitia náhradného výpočtu spotreby energií, čo je zvyčajne nevýhodné pre spotrebiteľov.

5. RÝCHLA SPRCHA MIESTO HORÚCEJ VANE

Prekvapivé môže byť pre niektorých užívateľov zistenie, že úspory finančných prostriedkov je možné dosiahnuť aj prostými zmenami v pravidlách a rituáloch týkajúcich sa osobnej hygieny. Tu existuje pomerne jednoduchý spôsob, ako ušetriť – namiesto napustenia teplej vane radšej využite sprchu. Zatiaľ čo klasická vaňa spotrebuje okolo 150 litrov na jedno kúpanie, pri sprchovaní je potrebná zhruba tretina, a to medzi 30 a 35 litrami. K úspore teplej vody prispieva aj termostatická batéria, najmä tým, že vďaka nej nie je nutné dlho nechať odtiecť studenú vodu a čakať dlho na optimálnu teplotu na sprchovanie.

Často záleží aj na tom, či sa človek sprchuje vo vani bez zásteny alebo používa klasický uzatvárateľný sprchovací kút. V prípade druhého variantu sa sprchový priestor veľmi rýchlo prehreje, čo často urýchľuje celý proces a zároveň znižuje spotrebu vody. Okrem toho nie je nutné sprchové hlavice často pustiť na maximum, spotreba vody je potom nižšia. Veľmi dobre fungujú aj úsporné hlavice, ktoré prúd vody prevzdušňujú bez toho, aby používateľ pocítil výraznejší rozdiel.