Tipy ako ušetriť pri rastúcich cenách energií

3. 1. 2022
Rast cien uhlia, plynu a emisných kvót je v Európe rekordný a podľa prognóz bude pokračovať aj v tomto roku. Preto sa aj mnoho slovenských domácností snaží zraziť cenu vykurovania na minimum. Pritom stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad, ktoré môžu viesť k výrazne nižšiemu vyúčtovaniu za teplo.

Zbytočne byt neprekurujte

Počas chladných zimných mesiacov chceme mať doma príjemné teplo. Veľká časť domácností na Slovensku však má radiátory nastavené až na 23 stupňov Celzia a vnútorné priestory prekuruje. „Nižšia teplota vykurovania sa pozitívne prejaví v nákladoch na energiu. Zníženie teploty už o jeden stupeň počas celej zimy znamená pokles nákladov o 5 %. Keď budeme vykurovať domácnosť napríklad na 21 stupňov namiesto na 23, ušetríme desatinu nákladov, čo dnes môže byť pre mnoho domácností kľúčové,“ vysvetľuje Katarína Rusková, obchodná riaditeľka spoločnosti ENBRA SLOVAKIA.

Teplota radiátorov sa dá dobre regulovať termostatickou hlavicou. Dnes už existujú inteligentné elektroventily riadené centrálnou reguláciou s pripojením na internet. Teplotu v miestnosti môžeme pohodlne riadiť cez mobilnú aplikáciu a taktiež nastavovať rôzne časové programy. Cez deň, keď trávime čas v práci, tak kúrenie môžeme znížiť až o 4 stupne Celzia. Nastavený program zaručí, že sa vrátime do príjemne vykúreného bytu.

Spať v chlade, sprchovať sa v teple

Vďaka elektroventilom je navyše ľahké nastaviť v miestnostiach bytu rozdielne teploty. Zónová regulácia tepla ušetrí až 30 percent nákladov,“ hovorí Katarína Rusková. Zatiaľ čo v kúpeľni by malo byť teplo, v spálni sa odporúča nižšia teplota, stačí 15 až 18 stupňov. Chladnejšie prostredie podporuje regeneráciu organizmu, preto je na spánok optimálne.

V spálni treba klásť väčší dôraz na pravidelné ranné vetranie. Dôležité je okno nezabudnúť zavrieť, aby teplý vzduch z miestnosti zbytočne neunikal. Ak by zostávalo opakovane otvorené, po dlhšom čase by sa to nepriaznivo premietlo do nákladov za teplo. Aj tento problém sa však dnes dá elegantne vyriešiť. Inteligentné systémy používateľov cez mobilnú aplikáciu upozornia, ak v nejakej miestnosti okno zabudnú zavrieť.

Kontrolujte spotrebu

Náklady na vykurovanie sú z roka na rok vyššie a pri vyúčtovaní môžu mnoho ľudí zaskočiť. Ich výpočet vychádza z údajov na meračoch tepla. Tie najstaršie a najčastejšie používané – odparovacie pomerové rozdeľovače – sú však najmenej presné. Pri elektronických pomerových rozdeľovačoch je zas dôležité kontrolovať ich funkčnosť a životnosť. Po jej uplynutí ich treba nekompromisne vymeniť, aj keď ešte fungujú.  

Dnes máme možnosť s energiami lepšie hospodáriť, a to vďaka moderným technológiám, ktoré sledujú spotrebu v reálnom čase a môžu ju priebežne kontrolovať. „Je to možné vďaka snímačom na meradlách, ktoré v reálnom čase odosielajú dáta o spotrebe na zvolený server. Používatelia sa potom len prihlásia na špeciálnu webovú stránku, kde môžu prostredníctvom čísiel a grafov svoju spotrebu sledovať v reálnom čase. Dá sa tak sledovať nielen spotreba tepla, ale napríklad aj vody, a vo finále vďaka tomu možno spotrebu optimalizovať a ušetriť časť nákladov,“ uzatvára Katarína Rusková. 

Zbernice dát dokážu spotrebu nielen kontrolovať online, ale ju aj diaľkovo odčítať. Odčítanie je úplne presné, rozpočítavanie spotreby bude spravodlivé a nie je nutné ani to, aby pracovníci, ktorí vykonávajú odpočty vstupovali do bytov.

Máte otázky?

Kontaktujte nás