Viete, ako správne používať klimatizáciu?
Rýchle zhrnutie:
Správny výber klimatizácie a jej umiestnenie je základ. Rozhodujúcim faktorom je výkon. Pri výbere klimatizácie je potrebné zvážiť všetky faktory, ktoré môžu výkon ovplyvniť, napríklad spôsob tepelnej izolácie budovy.
Údržba klimatizácie je potrebná nielen pred sezónou a po sezóne, ale aj na jar a v lete. V sezóne odporúčame každých 14 dní vybrať filter a vyčistiť ho vysávačom alebo vlažnou vodou. Spôsob čistenia je vždy popísaný v návode k zariadeniu.
Dajte si zvlášť záležať na nastavení teploty a vlhkosti klimatizácie. Ľuďom v klimatizovanej miestnosti by nemalo byť prúdenie vzduchu nepríjemné. Rozdiel vo vnútornej a vonkajšej teplote by nemal byť vyšší ako päť stupňov a všetky okná, prípadne dvere, by mali byť dôsledne zatvorené.
Nábytok v miestnostiach s klimatizáciou by mal byť minimálne 10 cm od steny.
Aj v lete je však potrebné vetrať, ideálne ale v hodinách, kedy teplota neprekročila 25 °C (skoro ráno, pred spaním).
STAROSTLIVÝ VÝBER KLIMATIZÁCIE JE ZÁKLAD
Na začiatku je dôležitý dôkladný výber klimatizácie. Základným faktorom je výkon, ktorý je možné orientačne spočítať podľa veľkosti miestnosti či klimatizovaného priestoru. Na udržanie komfortnej teploty v priestore s objemom cca 25-30m3 je potrebný výkon v hodnote 1 kW.
Pozor, hodnota je orientačná. Všetko môžu ovplyvniť vedľajšie faktory, medzi ktoré radíme napríklad spôsob tepelnej izolácie budovy alebo odlišnú intenzitu slnečného žiarenia, ktorá je determinovaná orientáciou okien a ich veľkosťou na rôzne svetové strany. Rovnako treba brať do úvahy prítomnosť zariadení a spotrebičov generujúcich teplo (kuchynské spotrebiče, chladničky alebo TV).
Na trhu existuje niekoľko typov klimatizácií, ktoré je možné inštalovať v rôznych verziách. Pre jednu miestnosť je vhodné prevedenie „split“ s jednou vonkajšou a jednou vnútornou jednotkou. Pre viac miestností je riešením inštalácia verzie „multisplit“, ktorá obsahuje jednu vonkajšiu jednotku a niekoľko vnútorných. Jedna jednotka „multisplit“ je tichšia ako päť jednotiek typu „split“ a dokáže obslúžiť až päť miestností, čo ju radí medzi najpoužívanejšie riešenia pre domy aj kancelárie. V oboch prípadoch je limitujúca maximálna možná vzdialenosť medzi vnútornou a vonkajšou jednotkou a rovnako možnosť odvodu kondenzátu produkovaného vnútornou jednotkou.
Jedným z najrozšírenejších trendov je možnosť napojenia klimatizácie pomocou Wi-Fi na internet a jej zaradenie do smart domácnosti. Teplotu v miestnostiach tak viete regulovať na veľké vzdialenosti pomocou smartfónu, notebooku či tabletu.
NEPODCEŇUJTE ÚDRŽBU KLIMATIZÁCIE
Pred začiatkom sezóny je potrebné vykonať odbornú kontrolu. Tieto kroky servisní pracovníci vykonávajú aj pri prvotnej inštalácii nového zariadenia. Pokiaľ klimatizáciu používate na kúrenie počas zimných mesiacov, je na mieste nechať zariadenie skontrolovať technikom aspoň dvakrát ročne.
Ani v jarných a letných mesiacoch, kedy je klimatizácia vyťaženejšia, by ste nemali zabúdať na základnú údržbu chladiacej jednotky. Pokiaľ je vzduchový filter klimatizácie zanesený prachom alebo inými nečistotami, môže dochádzať k nižšiemu výkonu chladenia a zároveň vyššej spotrebe energie. Preto odporúčame každé dva týždne vybrať filter a vyčistiť ho vysávačom alebo vlažnou vodou. Klimatizácia musí byť v tom momente odpojená od elektriny. Na čistenie neodporúčame používať žiadne chemické produkty. Spôsob čistenia je vždy popísaný v návode k zariadeniu.
POZOR NA SPRÁVNE NASTAVENIE TEPLOTY A VLHKOSTI
Pri zlom používaní môže prúdenie studeného vzduchu podľa zdravotníkov spôsobiť problémy pre ľudský organizmus. Preto je extrémne dôležité dodržiavať základné pravidlá používania klimatizácie. Ľuďom v klimatizovanej miestnosti by nemalo byť prúdenie vzduchu nepríjemné. To totiž môže znamenať, že miestnosť je príliš ochladená. Rozdiel vo vnútornej a vonkajšej teplote by nemal byť vyšší ako päť stupňov a všetky okná a dvere by mali byť zatvorené.
ÚLOHU HRÁ I ROZMIESTNENIE NÁBYTKU A VETRANIE
Dôležité je aj správne rozmiestnenie nábytku. Ideálna vzdialenosť medzi ním a stenou by mala byť približne desať centimetrov. Súčasná snaha o dokonalé utesnenie a tepelnú izoláciu okien totiž nejde príliš dokopy s tak potrebnou výmenou vzduchu a jeho cirkuláciou medzi interiérom a vonkajším prostredím. Aj v lete je tak základom dostatočné vetranie, ideálne v skorých ranných hodinách, kedy teplota neprekročila dvadsaťpäť stupňov Celzia, a následne pred spaním.