Na čo sa zamerať pred kúpou klimatizácie?

1. 8. 2022
Z celého radu kritérií pri výbere klimatizácie sa používatelia zameriavajú v prvom rade na jej výkon. Kľúčový parameter je možné pritom odvodiť jednoduchým výpočtom, ktorý vychádza z výmery ochladzovaného priestoru. Tá má vplyv aj na to, aký typ klimatizácie bude v danom prípade najvhodnejší, prípadne koľko chladiacich jednotiek bude potrebných. Do ktorých priestorov v domácnosti potom klimatizáciu umiestniť? Ako ju situovať, aby chladný vzduch distribuovala rovnomerne? A ako pri tomto zariadení pri vysokých cenách energií ušetriť? Nasledujúci článok odpovedá nielen na tieto otázky.

Základným parametrom pri obstarávaní klimatizácie býva spravidla výkon. Platí pritom pomerne jednoduché pravidlo, že čím väčší priestor je v interiéri nutné chladiť, tým musí byť výkon vyšší. Približnú optimálnu hodnotu výkonu je pritom možné spočítať svojpomocne. Pre udržanie komfortnej teploty v priestore s objemom jedného metra kubického je potrebných zhruba 30 wattov chladiaceho výkonu. Pri stredne veľkej obývacej izbe s rozmermi 6 × 4 metrov a výške stropu okolo 2 a pol metra by tak malo stačiť zariadenie s výkonom cca 1,8 kW.

Zároveň je však nutné dodať, že optimálnu hodnotu výkonu môže ovplyvňovať rad okolností. Ide napríklad o kvalitu tepelnej izolácie klimatizovaného priestoru či hrúbku stien. Vplyv má tiež orientácia okien či spôsob zatienenia. Pokiaľ okná smerujú na južnú stranu a nie sú efektívne zatienené, dostáva sa do miestnosti výrazne viac tepla ako keď smerujú na východ a využívajú napríklad vonkajšie tienenie.

Vyššia účinnosť splitových riešení

Spomínaná veľkosť klimatizovaného priestoru však v niektorých prípadoch môže znamenať aj to, že jedna klimatizačná jednotka dané miesto dostatočne ochladiť nezvládne. „Často ide o veľké miestnosti, k podobnej situácii však môže dôjsť aj v momente, keď chce používateľ chladiť viac izieb v domácnosti. V takýchto prípadoch odporúčame pri splitovej klimatizácii využiť viac jednotiek, ktoré ochladený vzduch distribuujú do priestoru rovnomerne. Ide o komfortnejšie riešenie, ako keby bola jedna extrémne výkonná klimatizačná jednotka umiestnená na jednom konci miestnosti, kde by bol vzduch veľmi studený, zatiaľ čo na druhom konci by bola jeho teplota výrazne vyššia,“ uviedol Martin Prísečan, produktový manažér ENBRA SLOVAKIA.

Práve splitové riešenie klimatizácie, kedy je celý systém rozdelený na vonkajšiu a interiérovú jednotku, predstavuje podľa neho z hľadiska chladenia najefektívnejší variant pre súčasné domácnosti. „Aj keď na trhu existujú napríklad aj mobilné klimatizácie, pri nich je nutné riešiť odvod horúceho vzduchu z prístroja. Pokiaľ ho človek odvádza napríklad otvoreným oknom, znižuje účinnosť zariadenia zhruba o 50 %. Podobný problém nastáva s vylievaním kondenzátu. V prípade splitového či multisplitového riešenia tieto problémy odpadajú, spája sa s tým ale samozrejme nutnosť stavebnej prípravy,“ doplnil Prísečan.

Vhodné umiestnenie zaručí tepelnú pohodu

Pre maximálny teplotný komfort je dobré, aby v jednotlivých miestnostiach každej domácnosti boli rôzne nastavené teploty. Vyššia sa spravidla odporúča v kúpeľni, nižšia potom pre čo najkvalitnejší spánok v spálni. Rozhodne to však neznamená, že práve blízko postele by mala byť – podobne ako v hotelových izbách v tropických destináciách – vždy umiestnená klimatizácia. Ideálne je, ak okná v spálni smerujú na východ, aby sem slnečné lúče dopadali najmenej a miestnosť sa tak neprehrievala.

„Až v prípade, keď aj pri ideálnej orientácii zostáva nočná teplota v spálni vysoko nad 20 °C, je vhodné o klimatizácii uvažovať. Zároveň je však potrebné mať na pamäti, že zariadenie vydáva určitý hluk, do spálne by sa tak mali umiestňovať jednotky s čo najtichším chodom. Všeobecne však je možné inštaláciu klimatizácie odporučiť najmä do obývacích izieb, kde ľudia trávia počas dňa najviac času, teda ochladzovanie vzduchu v tejto miestnosti zaručí maximalizáciu tepelnej pohody,“ spresnil Prísečan. Kľúčové podľa neho je, aby vzduch zo zariadenia smeroval do voľného priestoru a nebol nasmerovaný napríklad na pohovku či kreslo. Dôležité je tiež umiestnenie klimatizačnej jednotky – pri inštalácii na stenu – zhruba do stredu miestnosti, aby distribúcia ochladeného vzduchu bola čo najrovnomernejšia.

Kde pri prevádzke ušetriť?

Vďaka vhodnému umiestneniu tak klimatizácia nebude musieť pracovať zbytočne na vysoký výkon a spotrebovávať väčšie množstvo energie, než je nutné. Práve dôraz na úspory pri rastúcich cenách energií je pritom pre množstvo používateľov kľúčový. „Klimatizácia patrí medzi zariadenia, ktoré energie spotrebujú viac, aj pri nej však je možné pri prevádzke ušetriť. V momente, keď sa dosiahne požadovaná teplota v miestnosti, stačí klimatizačnú jednotku prepnúť do režimu cirkulácie, v ktorom má výrazne nižšiu spotrebu, ako keď vzduch v miestnosti aktívne ochladzuje. Okrem toho samozrejme odporúčame sledovať aj energetické štítky, ktoré používateľovi v tomto ohľade napovedia,“ uzavrel Martin Prísečan, produktový manažér ENBRA SLOVAKIA.

Klimatizácie ENBRA